Career

EU PROJECT MANAGER

EMG Group Plc is a group of SMEs active in EU research and innovation projects and in training and capacity building programmes on EU project development and management. Two of the EMG Group’s companies have been successfully conceiving and implementing EU funded research and innovation projects over the past 17 years.

Europa Media Non-profit Ltd., part of EMG Group, is a non-profit SME active in European Union affairs, in particular in EU research and innovation policies, programmes and projects. Europa Media is intensively involved in EU funded projects and EC contracts in startups and entrepreneurship, international research cooperation, lifelong learning, ICT, and training and capacity building fields. Read more here: www.europamedia.org

Europa Media is now looking for an ambitious and talented Project Manager with a passion for developing innovative project concepts and managing our ongoing projects under EU programmes, in particular the Horizon 2020 research and innovation framework programme.

Who we are looking for: Must-haves

We are searching for candidates with a can-do approach, leadership skills and creativity.

Please DO NOT APPLY if you do not have:

  • Proven direct experience in developing and/or managing EU funded research and innovation projects;
  • At least three years of professional experience relevant to Europa Media’s fields of activities;
  • Excellent analytical and drafting skills to produce proposals and reports;
  • Excellent written and verbal communication skills in English.

Who we are looking for: Good-to-haves

  • Sound knowledge and understanding of the EU funding system;
  • Direct experience in coordinating FP7 and Horizon 2020 projects and handling their technical, administrative and financial management;
  • Working knowledge of additional languages.

What the job is about

  • Managing EU funded projects as coordinator or partner, and ensuring the implementation of the projects’ activities and the delivery of their results;
  • Actively communicating and liaising with project partners as well as building networks and disseminating and exploiting the project results;
  • Seeking high-potential opportunities and developing and submitting competitive project proposals under the EU’s research and innovation programmes;
  • Travelling to proposal/project meetings and events, predominantly within Europe;
  • Contributing to the preparation of bids for EC tenders on as-needed basis;
  • Providing active support to other project managers in their day-to-day tasks related to the implementation of their projects.

What We Offer

  • A competitive compensation and benefits package;
  • Opportunity to take part in international research and innovation projects;
  • Opportunity to advance in the EU project development and management field;
  • A great working environment at the Graphisoft Park by the Danube, and within a young, multidisciplinary and international team.

When and Where

This is a full-time post foreseen to start in September 2018 with a probationary period of 3 months. The place of post is Budapest, Hungary. The candidates shall be preferably based in Budapest or willing to invest in the necessary move to Budapest.

Application

Interested candidates should submit their application by email with the subject “EM Project Manager” to hr@europamedia.org along with:

  • A motivation letter explaining how their profile matches the skills and qualifications required for the position;
  • A curriculum vitae;
  • Contact information of two references.

Only those applications which meet the required skills and qualifications will be considered. Short-listed candidates will be invited for an interview.

Closing date of application: 29 June 2018

Frissdiplomás EU projekt menedzser – K+F+I projektek

Az EMG Group Zrt és a cégcsoporthoz tartozó vállalkozások , aktívan vesznek részt az Európai Unió K+F programjainak felhívásain koordinátorként és partnerként egyaránt. A cégcsoport két tagja – Europa Media Non-profit Kft és a Geonardo Környezetvédelmi, Térinformatikai és Regionális Projektfejlesztő Kft. -  projekt menedzsmenttel foglalkozik, míg a harmadik tag profilja az oktatás és kapacitás-fejlesztés.

A projektjeink eredményeit kutatók, szakemberek, oktatók, kis-, közepes és nagyvállalatok és más intézmények használják. Az eredményeink új termékek, szolgáltatások, események, adatok, tanulmányok, stb., amik a célzott (energetika, IT, oktatás, stb.) piacok szereplőit segítik a mindennapjaikban. Mindkét projekt menedzsment cég frissdiplomás pályakezdőket keres, akik érdeklődnek az EU K+F és innovációs programjai, projektjei iránt.

A két cégről itt olvashatsz többet:

Kiket keresünk?

Akkor jelentkezz, ha rendelkezel az alábbi készségekkel, képességekkel, tanulmányi háttérel:

  • Min. főiskolai diplomád van
  • (közel) Kiváló angol tudásod van szóban és írásban
  • Önálló vagy, kreatív, szeretsz csapatban dolgozni, van benned menedzseri véna
  • Jó analitikai készségekkel bírsz

Előnyt jelent:

  • Ha a diplomádat tudományos, mérnöki, informatikai-gazdasági területeken szerezted
  • Ha tudod milyen EUs K+F+I programok léteznek
  • Ha láttál már EU által támogatott projektet közelről
  • Ha önkéntesként dolgoztál már úniós projekten az elmúlt 2-3 évben

Feladatok

  • Egy csapat tagjává válsz ahol egy tapasztaltabb projekt menedzser munkáját segíted; cserébe ő a mentorod lesz;
  • Cégeink 14 futó Horizont 2020 és 1 LIFE projektet menedzselnek (környezetvédelem, energetika, oktatás, IKT, nemzetköti kutatói együttműködés területeken Az új kollégák a fent említett projektek megvalósításában vesznek majd részt (háttér-kutatás, disszemináció, tartalomfejlesztés, tudományos munka - pl. tanulmányok írása, stb.).
  • Pályázatok és tenderek írása senior menedzserek támogatásával  (learning by doing módszerrel először háttér-kutatás és kisebb részek megírása lesz a feladatod, majd saját pályázati ötlet megírása is lehetséges lesz)
  • Projekt találkozókon, tudományos konferenciákon való részvétel Európán belül.

Mit ajánlunk cserébe

  • Versenyképes  fizetést
  • Lehetőséget hogy nemzetközi K+F+I projektekben vehess részt
  • Egy csapatot amelynek a hálózati tőkéje és tudása egyedi és hatalmas értékkel bír;
  • Fiatal és dinamikus csapat nemzetközi munkatársakkal;
  • Mentoring rendszer
  • Irodának a Graphisoft Parkban van – a legjobb innovációs parkban Magyarországon
  • 2017-ben beválasztottak minket a 100 legszerethetőbb munkahely közé:https://szerethetomunkahelyek.hu/szeretheto-munkahely/emg-group

A pozíció teljes munkaidős állás, heti 40 óra, a cég központjában Budapesten, három hónap próbaidővel. Kezdet: 2018 szeptember

Ha szerinted téged keresünk, akkor jeletkezz a hr@europamedia.org e-mail címen. A tárgyba írd bele kérlek: ’Frissdiplomás EU projekt menedzser’ és csatolj

  • önéletrajzot (legyen benne információ rólad, ne az egy-oldalas zanzásított verziót küldd)
  • motivációs levelet (ne másold ki karrier könyvekből – ha más nem, csak az emailben írj magadról röviden) és
  • ha van, referenciát.

Csak azokat fogjuk behívni interjúra, akik megfelelnek az itt leírt elképzeléseinknek. Az interjún tesztelni fogjuk a jelentkező angol tudását és analitikai képességeit kisebb gyakorlatokkal.

Várjuk a jelentkezésedet.

Határidő: 2018 június 29.

Europa Media is an independent, non-profit SME active in European Union affairs, in particular in EU research and innovation policies, programmes and projects. Over the past 12 years, Europa Media has actively participated in EU-funded research and innovation projects as coordinator or partner.

Our organisation (www.eutrainingsite.com) is well known and highly respected across Europe for its training courses, which are designed to pass on our practical knowledge to universities, research organisations, companies and SMEs, who are planning to, or are already implementing research and innovation projects through financial resources from tenders. Our company has developed e-courses and web-based platforms that serve the above-mentioned purposes.

TASKS

- Visual design of research and innovation projects

- Design of offline and online material

- Design of training material

- Developing presentations

- Preparation of social media communication material

- Web graphic design

- Editing works

REQUIREMENTS

- Independent use of Adobe software (Illustrator, InDesign, Photoshop)

- Basic knowledge printing - Accuracy and attention to detail

- Ability to work in a team and across teams: project management, IT and marketing

- Good knowledge of English

ADVANTAGE

- Basic skills in creating animations, motion design experience, UX based thinking

WHAT WE OFFER

- Great working environment in an international team located in Graphisoft Park

- Remuneration

- Long-term job opportunity after the traineeship

Application and questions: fruzsina.foltin@emg.group If you're interested in this opportunity, send your resume, a selection of your work portfolio, and a few lines about yourself to the email address above.

Subject of the email: Graphic designer trainee

EU Project Manager Trainee

Europa Media is always interested in talented young professionals with a passion and inclination for learning more about EC project development and management issues.

Duties and Responsibilities

  • Assisting in project proposal development
  • Interacting with international clients/project partners
  • General supporting helpdesk tasks
  • Preparing project reports

Requirements

  • Excellent English written and oral communication skills
  • Flexible and teamwork oriented
  • General understanding of EU policies, EU institutions and EC funding is an advantage
  • Experience in project proposal development is an advantage

If you are confident your skills match the above requirements and you are ready to turn your theoretical knowledge into practice, then please send a Motivation Letter, and your Curriculum Vitae to hr@europamedia.org.